Минулого тижня податківці України відзначили своє професійне свято. Саме від їхньої роботи залежить наповнення державної казни, вирішення тих важливих соціально-економічних завдань, які стоять сьогодні перед країною. Про те, з якими здобутками зустріли своє свято податківці району, розповідає начальник Шацького відділення Ковельської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів України Віктор Челак.
Відомо, що найближчим часом завершиться реорганізація вашої служби. Які зміни на вас чекають у зв’язку з цим?
– Так, дійсно, на державному рівні Указом Президента України від 24 грудня 2012 року №726/2012 створено Міністерство доходів і зборів України, яке є правонаступником Державної податкової служби України та Державної митної служби України, що реорганізовуються. Згідно з Розпорядженням Президента України, основним завданням новоствореного Міністерства доходів і зборів є не контроль, а надання послуг підприємствам, бізнесовим структурам та фізичним особам, які займаються підприємницькою діяльністю. Відповідно розпочалася оптимізація територіальних органів Державної податкової служби України, яка найближчим часом буде завершена. Керівництво обласної податкової служби визначилося з планами з реорганізації територіальних органів ДПС у нашій області. Реорганізовані податкові інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області будуть виконувати ті ж самі функції, що й раніше: обслуговування платників податків, реєстрації та обліку, приймання звітності, надання податкових консультацій. Одна з нових функцій – участь у роботі центрів надання адміністративних послуг. Об’єм роботи та пріоритети лишаються незмінними. Відзначу, що скорочення штатної чисельності працівників по Шацькому відділенні не передбачається.
На Всеукраїнському форумі працівників Міністерства доходів і зборів України, який відбувся у Києві 6 липня цього року, визначено основні стратегічні напрямки розвитку Міністерства: розвиток партнерських відносин з громадянами та бізнесом; надання високоякісних сервісів громадянам та бізнесу, впровадження нових електронних сервісів та вдосконалення існуючих послуг; сприяння розвитку міжнародної торгівлі, впровадження найкращих практик у сфері митного регулювання; здійснення контролю за повнотою сплати податків, зборів та митних платежів; впровадження ефективних методів протидії корупції; побудова ефективної системи управління персоналом; стратегічне управління організацією, постійне та безперервне вдосконалення операційної діяльності.
? Минуло перше півріччя нинішнього року. Проінформуйте наших читачів про виконання бюджетних показників різних рівнів.
– Підбиваючи підсумки першого півріччя, можна сказати, що наше основне завдання – наповнення бюджетів усіх рівнів – виконано. Надходження з податку на додану вартість склали 705 тис. грн., що на 118 тис. грн. більше відповідного періоду минулого року. Надходження з податку на прибуток за 6 місяців цього року становлять 70 тис. грн.
Стосовно надходжень до місцевого бюджету, то питому вагу становлять надходження з податку з доходів фізичних осіб і становлять 3 млн. 955 тис. грн. (минулого року – 3 млн. 726 тис. грн.); надходження єдиного податку з юридичних осіб – 91 тис. грн. (минулого року – 37 тис. грн.); надходження єдиного податку з фізичних осіб – 290 тис. грн., що більше на 57 тис. грн. за відповідний період минулого року. Надходження до загального фонду місцевого бюджету становлять 5 млн. 250 тис. грн. (минулого року – 5 млн. 014 тис. грн., ріст склав 236 тис. грн.).
? У податківців є такі терміни, як сумлінні платники податків та такі, що ухиляються від їх сплати. Ви можете на сторінках газети назвати їх?
– Так, звичайно. На території району одним із найбільших платників податків, який сплачує їх до бюджетів усіх рівнів (як до державного, так і місцевого), є санаторій «Лісова пісня», також можна назвати ПВКП «Плесо». Це – і робочі місця, і заробітна плата працівникам, загальнодержавні податки (ПДВ, податок на прибуток та інші платежі). Серед інших сумлінних платників податків можна відзначити ТОВ «Дана-Шацьк», КП «Будинкоуправління», ШНПП, Шацьке райСТ, які хоч і є меншими платниками, але сплачують податки до бюджетів усіх рівнів пропорційно обсягів своєї діяльності. Фактично в нашому районі немає потужно розвинутої промисловості та виробництва (окрім, звичайно, ТзОВ «Шацький молокозавод»), в основному це торгівля та надання послуг. Із фізичних осіб платників податків зареєстровано 5, які здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування і є платниками ПДВ, використовуючи у своїй діяльності працю найманих працівників: Ірина Печук, Володимир Назарук, Володимир Шум, Світлана Шум, Валентина Попеня. Є й інші платники – фізичні особи-підприємці, які здійснюють діяльність на спрощеній системі оподаткування, також використовують найманих працівників, сплачуючи їм заробітну плату на рівні не меншому, ніж законодавчо встановлений розмір. З юридичних осіб сплачують ПДВ 12 підприємств району: уже згадані санаторій «Лісова пісня», ТзОВ «Шацький молокозавод», ПВКП «Плесо», ТзОВ «Дана-Шацьк», КП «Будинкоуправління», Шацьке райСТ, ШНПП, ТзОВ «Зендер-Україна» та інші. Сподіваємося, що до переліку бюджетоутворюючих платників району можна буде включити й ТзОВ «Зендер-Україна», якщо запрацює на повну потужність та буде сплачувати значні податки до бюджетів усіх рівнів.
До недобросовісних платників податків застосовуємо усі можливі засоби впливу, які дає нам чинне законодавство, використовуємо усі надані нам повноваження.
? Багато говориться про розвиток сільського зеленого туризму. Скажіть, яку роботу проводить податкова служба по наповненню бюджету від цього виду діяльності наших громадян?
– Всі розуміють, що наш край – це специфічний район в тому плані, що саме тут сільський зелений туризм найбільш поширений і починає активно розвиватися. Місцеве населення, підприємці отримують доходи, приймаючи відпочивальників, надаючи їм різні види послуг. З отриманих доходів повинні сплачуватися податки. Проте потрібен, в першу чергу, закон про сільський зелений туризм, бо це – правова основа збору податків, від якої відштовхуються у своїй діяльності не тільки наша, а й інші контролюючі органи. Шацьким відділенням Ковельської ОДПІ було надано пропозиції головам Шацької селищної, Світязької та Пульмівської сільських рад провести стовідсоткову паспортизацію баз відпочинку та індивідуальних житлових будинків, де приймають відпочивальників. Також прийнято розпорядження головою Шацької РДА про створення робочих мобільних груп з обстеження господарських дворів, пунктів прийому туристів та проведення роз’яснювальної роботи щодо порядку здійснення підприємницької діяльності власникам садиб при наявності 10 і більше місць для ночівлі, наголошено на необхідності реєструватися суб’єктами підприємницької діяльності, а також легалізовувати найману працю. Проводяться семінари з громадянами на територіях сільських рад, які приймають відпочивальників, роз’яснюються вимоги чинного законодавства щодо оподаткування зеленого туризму та щодо необхідності сплати туристичного збору і декларування доходів за своєю податковою адресою. Також стараємося роз’яснювати людям, котрі сплачують податки, що завдяки їхнім коштам наповнюються бюджети району і держави, від цього залежать благоустрій усієї інфраструктури нашого озерного краю, стан закладів соціальної сфери. А про наповнення казни повинні дбати контролюючі органи, в тому числі й наша інспекція, а також голови сільських та селищної рад.
Хочу зауважити, що покращення показників нашої роботи можливе лише тоді, коли працюватимуть комплексно усі контролюючі служби та органи місцевого самоврядування, в результаті чого можна очікувати збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів.
Віта ШЕПЕЛЯ.