З 8 серпня 2015 року військовим комісаром Шацького районного військового комісаріату було призначено Сергія Юрійовича Зайцева, із яким днями поспілкувався кореспондент «Шацького краю».
– У минулому році розпочав своє функціонування Шацький районний військовий комісаріат. З якими труднощами зіткнулася установа перед початком повноцінної роботи?
– З перших днів існування незалежної Української держави ведеться клопітка робота, спрямована на розбудову власних, конкурентоспроможних Збройних сил України. Якщо перефразувати відомий вислів «театр починається з гардеробу», то можна сказати «армія починається з військкомату». Враховуючи те, що агресор лютує на Сході держави вже майже два роки, військкомати займаються мобілізацією людського і транспортного ресурсу, соціальним захистом учасників бойових дій та їхніх сімей. За останні роки роль військкоматів, як і всієї української армії, незаслужено невілювали: було повальне скорочення штатів, навіть ішла мова про їхній розпуск. Робота військових зводилася нанівець, та коли настали важкі часи, відразу згадали як про військові комісаріати, так і про занедбану, розграбовану армію. На виконання спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу України від 1 липня 2015 року «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних силах України щодо формування та реформування військових комісаріатів у Волинській області» у серпні місяці почав формуватися Шацький районний військовий комісаріат, який офіційно розпочав роботу 1 жовтня 2015 року. Труднощі, з якими довелося зіткнутися на початку роботи, – це ремонт будівлі, часткове забезпечення оргтехнікою, меблями, підбір кадрів. На даний час в штаті військкомату працює 14 працівників.
– Зараз набирає обертів інформаційна компанія служби у Збройних силах України за контрактом. Звучать досить привабливі пропозиції, але чи зможе держава виконати їх?
– Україна мусила протистояти численній російській армії, яка фінансувалася набагато краще. Заходи часткової мобілізації передбачали комплектування Збройних сил та інших військових формувань в дуже великих обсягах та в стислі терміни. Зараз такої потреби немає. Тому керівництво Збройних сил України заклало в бюджет потужні видатки для збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, аби залучити свідомих і вмотивованих громадян до армії. Військовий – така ж людина, як інші, у нього є сім’я, родина, тобто люди, за яких він відповідає. Аби військо стало професійним, потрібно стимулювати тих, хто бажає іти на службу за контрактом. Це стабільна висока оплата праці та ряд допоміжних виплат, високоякісне безкоштовне медичне обслуговування, після закінчення терміну першого контракту – право на безкоштовне отримання заочної вищої освіти, шанси на подальше проходження служби в елітних військових формуваннях (СБУ, МВС тощо), участь у миротворчих операціях та інших заходах міжнародного військового співробітництва тощо. Високий рівень соціальних гарантій та правовий захист військовослужбовця розповсюджуються і на членів його сім’ї. Все це держава вже робить.
Військова служба за контрактом – альтернатива мобілізації. З початку цього року грошове забезпечення для військових за контрактом збільшено більше, ніж удвічі. Для учасників АТО передбачені відповідні надбавки – в першій лінії оборони додатково 4,2 тисячі гривень, у другій-третій лініях оборони – 1,2 тисячі гривень. Виплати, які здійснювалися за виконання бойового завдання, за збиті-підбиті об’єкти, також залишаються. Військові, які відслужили 11 місяців, можуть підписати контракт на 6 місяців.
Поряд із цим, у військкоматі ухвалено новий порядок речового забезпечення військовослужбовців.
Військові, які мають цивільну вищу освіту, можуть пройти тримісячні курси для отримання офіцерського звання. Військовослужбовці за контрактом отримають компенсацію за оренду житла – від 1,5 до 2,5 тисячі гривень. Окрім цього, контрактникам надається оплачувана відпустка, інші відпустки, кошти на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових проблем.
– Чи можлива сьома хвиля мобілізації? Є інформація, що це напряму залежатиме від виконання планових показників по службі за контрактом.
– Наказу щодо сьомої хвилі часткової мобілізації не було, але я вважаю, що ставки робитимуть передусім на максимально вмотивовані та професійні кадри, адже головне завдання – посилити бойові спроможності, а не збільшити кількість особового складу. Не виключено, що мобілізацію взагалі не доведеться оголошувати.
– Чи можуть претендувати на службу за контрактом жінки? Якщо так, то які вимоги?
– Варто відразу зазначити, що порядок прийому на службу у жінок, порівняно з чоловіками, немає ніяких відмінностей. Єдина обов’язкова вимога для жінок – наявність письмової згоди від командування військової частини. Є перелік посад у військових частинах, на яких можуть проходити службу як чоловіки, так і жінки. Звичайно, для жінок є набагато менше посад, основні з них – це кухарі, діловоди, зв’язківці, медики та інші. Щоб працювати кухарем чи медиком, необхідно мати відповідну освіту. А чоловіки можуть бути призначені на всі посади у військових частинах.
Дівчата отримують такі переваги, як пакет соціальних гарантій та компенсації. Все це прописано в нормативно-правовій документації соціального характеру. На сучасному етапі частка дівчат в армії становить близько 10% від усіх військових. Якщо переводити цей показник в цифри, то він буде рівним 20 тисячам. Велика частина дівчат служить в сухопутних і у військово-повітряних військах. Є представниці прекрасної статі і в ракетних частинах армії. Саме служба за контрактом (відгуки це демонструють досить яскраво) допомагає тим дівчатам, які не хочуть ні в чому поступатися чоловікам, відчути свою спроможність.
– Як військкомат чинить із тією категорією осіб, які в силу своїх релігійних переконань відмовляються брати до рук зброю?
– У разі якщо виконання військового обов’язку суперечить релігійним переконанням громадянина, виконання цього обов’язку має бути замінене альтернативною (невійськовою) службою. Так, зокрема, проголошує стаття 35 Конституції України.
– Користуючись нагодою, з якими словами Ви звернулися б до населення Шацького району?
– У час, коли в країні триває неоголошена війна, нашій державі потрібна професійна армія. А основне, як показує сувора практика, – це постійна і висока готовність країни відбити напад агресора. Професія захисника Батьківщини стає затребуваною як ніколи. Шкода, ясна річ, що ми прийшли до усвідомлення такої звичайної істини після стількох втрачених молодих життів. Проте краще пізно, ніж ніколи. Я переконаний, що, професійно підготовлений солдат-контрактник – це важлива ланка обороноздатності країни, що піклується про забезпечення цілісності і недоторканості нашої держави. Тому запрошую жителів Шацького району на службу за контрактом. Звертайтесь до Шацького районного військового комісаріату за адресою: смт Шацьк, вул. Шевченка, 2. Телефон: 2-90-08.
Віктор ГРИЦЮК.